Kategorie

Jak vybrat správně dveře

NEJstavebniny (https://www.nejstavebniny.cz/)

Správný výběr dveří a zárubní - jak na to?

Nejste si jistí jak vybrat správné dveře a zárubně z naší nabídky? Tento návod Vám s výběrem pomůže.

Základním parametrem pro výběr dveří je jejich využití. Před samotným výběrem dveří by jsme měli mít ujasněno co od dveří požadujeme.

  • Kde budeme dveře používat (v interiéru bytu, kanceláře nebo v nějaké provozu, chci dveře vnitřní nebo vchodové?)
  • Jaký mám požadavek na jejich pevnost a kvalitu (vnitřní výplň dveří)
  • Jak moc bude dekor dveří namáhán a kolik jsem ochoten do povrchové úpravy investovat
  • Chci dveře levé nebo pravé
  • Mám na funkci dveří nějaké speciální požadavky (protipožární odolnost, zvukotěsnost, rozdíl teplot mezi dvěma místnostmi)
  • U zárubní bych měl vědět jestli bude pro mé potřeby stačit klasická ocelová zárubeň, nebo si zvolím vzhledově hezčí obložkovou zárubeň

Dveře volíme podle našich potřeb, finančních možností a hlavně prostoru, který máme pro otevírání dveří.

Typ otevírání

Prvním parametrem pro výběr interiérových dveří je zda požadujeme dveře otočné nebo posuvné.

Otočné dveře - Tyto dveře známe všichni, jsou zavěšeny na pantech v zárubních. Jsou cenově dostupné, ale jejich nevýhodou je náročnost na prostor při otevírání.

Jak u otočných dveří nejlépe poznat levé nebo pravé dveře?

Postup je hodně jednoduchý - Pokud si stoupnete ke dveřím a při otevírání směrem k sobě máte ze svého pohledu panty vpravo a otevíráte dveře pravou rukou jedná se o pravé dveře a pokud jsou panty vlevo a dveře otevíráte levou tak se jedná o dveře levé.

Posuvné dveře - Tyto dveře dělíme na posuvné dveře do stavebního pouzdra a posuvné na zeď pomocí garnyže. Hlavní a největší výhodou těchto dveří je úspora místa, protože nepotřebují při otevírání žádné místo navíc, bezbariérový přístup a moderní ozvláštnění interiéru místnosti. Nevýhodou posuvných dveří je větší finanční náročnost, proti otočným dveřím (úprava dveří pro posuv, posuvné pouzdro nebo garnyž).

Výplně dveří

Druhým parametrem pro výběr dveří, který určuje jejich kvalitu je vnitřní výplň.

Vnitřní výplň dveřních křídel interiérových dveří se sendvičovou konstrukcí:

Voština - Ztužená papírová voština je běžně používaná stabilizační výplň mezi konstrukcí křídla a vlysem dveřního křídla. Je vytvořená ze speciálně tvrzeného papíru poskládaného do tvaru včelích pláství (velikost ok je 25 mm). Šestiboká struktura pláství zaručuje vysokou pevnost v tlaku při zachování nízké hmotnosti a tedy snadné manipulace. Výhodou dveří s touto vnitřní výplní je nízká cena, naopak nevýhodou je nižší zvuková izolace.

                                               PAPÍROVÁ VOŠTINA                                                                                                                LEHČENÁ DTD

Lehčená dřevotříska (DTD) - Odlehčená (děrovaná) dřevotřísková deska vyhovuje běžnému provozu a zabezpečuje pevnost celé konstrukce dveřního křídla. Dveře s touto výplní jsou nepoměrně těžší a mají vyšší odolnost vůči průhybu a větší schopnost pohlcování zvuku.

Plná dřevotříska (DTD) - Plná dřevotřísková deska se vyznačuje vysokou odolností proti proražení. Dveře s touto výplní jsou velmi pevné a stabilní a mají vyšší hmotnost.

Vnitřní výplň dveřních křídel interiérových dveří s rámovou konstrukcí:

MDF - MDF je středně tvrdá dřevovláknitá deska. Tento materiál, který vzniká lisováním dřevních vláken, se používá při výrobě plných výplní, které se vsazují do rámu dveří s rámovou konstrukcí. MDF se vyznačuje pevnými hranami a homogenní strukturou.

Vzhled

Třetím parametrem pro výběr dveří vzhled dveří.

Ten závisí na správné volbě povrchové úpravy dveří. V dnešní době je možné vyrobit povrchovou úpravu dveří s ve velké škále barev, v různých foliích s imitací nejenom dřeva.

Lakovaný povrch - Dveře jsou lakovány odstíny barev podle vzorkovníku RAL

Povrch folie - Jedná se o finančně nejméně náročnou povrchovou úpravu dveří folií. Fólie, při jejíž výrobě se používají ekologické organické barvy a dekorační papíry, které jsou po potisku podrobeny lakování. Vzhledem ke své rozmanitosti je kašírovací fólie jednou z nejoblíbenějších na trhu. Nevýhodou je malá odolnost proti mechanickému poškození

Povrch laminovaná folie (CPL) - Vysoce odolná povrchová úprava proti poškrabání, slunečnímu záření i vlhkosti. Je vyráběna ve dvou tloušťkách 0,2 a 0,8 mm a mnoha odstínech v barvě dřeva. Právě pro svoji odolnost proti mechanickému poškození můžeme dveře s povrchovou úpravou CPL doporučit do rodin s dětmi nebo domácími zvířaty a do prostorů s vysokou zátěží (kanceláře, chodby atd). Povrchová úprava CPL se snadno udržuje

3D fólie - Jedinečná povrchová úprav dveří 3D folií, která nepřipomíná dřevo jen vzhledem, ale i dotekem. Folie má velkou odolnost proti poškrabání, slunečnímu záření i vlhkosti. Estetická špička pro zákazníka, který požaduje autentický přírodní vzhled povrchu při současném splnění vysokých požadavků na jeho odolnost při zvýšené zátěži

Dýha - Povrchová úprava určena náročného zákazníka. Mezi povrchovými úpravami dveří se jedná o estetickou špičku, která nabídne zákazníkovi autentický přírodní povrch a reálnou strukturu dřeva. Díky své přírodnímu složení vyžaduje dýha opatrný a citlivý přístup při čištění dveří.

Vlastnosti

Očekávám od dveří nějakou speciální vlastnost? Musím volit dveře, které Vám Váš požadavek splní.

Vchodové dveře - První co asi budeme řešit u vchodových dveří je jejich design. Každý člověk má trošku jiný vkus a proto je design spíše otázkou toho co se komu líbí a jakou barvu či tvar preferuje. Co je ale daleko důležitější jsou vlastnosti těchto dveří, protože dveře musí čelit různým změnám teplot a povětrnostních vlivů a samozřejmě zabezpečit váš dům či byt. U vchodových dveří do domu je třeba řešit tepelný odpor a izolační vlastnosti proti hluku kde je výplň dveří řešena odlehčenou dřevotřískou nebo pěnovou tepelně izolační deskou. Zasklení se řeší většinou izolačním dvojsklem nebo trojsklem.

Dveře s protipožární odolností - Dveře požárně odolné mají speciální konstrukci, která zabraňuje rychlému šířené ohně a tepelného toku. Jejich instalace je vhodná především na místech, kde to vyžaduje zákon, jako je například místnost s kotlem na tuhá paliva. Svůj účel ale splní i jako vchodové dveře, které spolehlivě zvýší vaši bezpečnost.

Protipožární interiérové dveře jsou ovšem velmi praktické i tam, kde vám jejich instalaci zákon nenařizuje. Slouží k ochraně bytů, domů a veškerých budov, kterým hrozí zvýšené nebezpečí požáru. Dveře odolné ohni vyrábíme ve dvou provedeních

  • Dveře s požární odolností 30 minut
  • Dveře s požární odolností 45 minut

Dveře požárně odolné chrání váš majetek i život. Jejich úkolem je v případě požáru zabránit rozšíření plamenů na celý objekt. Díky tomu zabrání zničení vašeho majetku a poskytnou vám čas potřebný k případné evakuaci.

Do dveří je možné instalovat zámek s takzvanou panikovou funkcí, která v případě nebezpečí umožňuje otevření dveří zevnitř bytu bez použití klíčů. Získáte tak jistotu, že dveře otevřete i během zmatku v případě hrozby požáru.

Protihlukové dveře - Protihlukové dveře využijete nejen v pracovních prostorách, ale i u sebe doma. Vyrůstá vám doma budoucí hudební hvězda nebo se vaše děti jen tak běžně přou o všechno možné? Chcete si zachovat soukromí v ložnici, v koupelně nebo na WC? Protihlukové dveře dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 decibelů. Pro přesnější představu - na silně frekventované ulici bývá hluk zhruba 70 decibelů. Pokud jej snížíte o 38 decibelů, dostanete se na úroveň šepotu nebo relativního ticha v divadelním sále. Podobně dokážete hluk pneumatické sbíječky zredukovat na hlukovou úroveň kvákání žáby nebo klapání psacího stroje.

Protihlukové interiérové dveře vyrábíme v pěti základních variantách s tlumivostí na úrovni 27dB, 32 dB, 33 dB, 35 dB a 38 dB. Všechny tyto typy jsou opatřeny pevným či výsuvným prahem. K dosažení požadovaného zvukového útlumu musí být dveře vždy osazeny do těsněné obložkové zárubně, protože při osazení do těsněné ocelové zárubně se zvukový útlum snižuje o zhruba 3 dB. V protihlukové úpravě můžeme dodat i požárně odolné dveře a dveře požárně bezpečnostní třídy 2.

Dveře Klima - Jsou vhodné do prostředí, kde jsou odlišné klimatické podmínky (teplota a relativní vlhkost). Nejčastější uplatnění tyto dveře nachází mezi vytápěnou a nevytápěnou místností (byt/garáž, byt/koupelna).

Zárubně

Pokud zákazník staví nebo provádí rekonstrukci domu nebo bytu a rozhodne se pro nákup dveří většinou s tím řeší i nákup zárubní, do kterých dveře následně osadí.

První věc, kterou většinou zákazník řeší před zakoupením zárubně je zda si do novostavby zakoupí obložkovou nebo ocelovou zárubeň a při rekonstrukci jestli stávající kovovou zárubeň vybourá a osadí novou obložkovou zárubeň nebo půjde jednodušší cestou a zakoupí obklad kovové zárubně.

Zárubně pro dveře dělíme do tří základních skupin:

Ocelová zárubeň - Je vyrobena z černého nebo pozinkovaného plechu natřené barvou s antikorozními účinky a jsou standardně osazeny třemi pevnými závěsy. Vyrábí se ve dvou základních provedeních a to buď bez těsnění a nebo s těsněním vsunutým do drážky. Těsnění je je z lehčeného PVC a nebo silikonové.

Obložková zárubeň - Dřevěné obložkové zárubně mají moderní vzhled a na rozdíl od ocelových zárubní je lze dokonale sladit s designem dveřím. Obložkové zárubně jsou vyráběny ve stejných dekorech jako dveře, díky čemuž dosáhnete skutečně kompaktního vzhledu dveří v jednotném designu. Zárubně jsou vyrobeny z prvotřídního materiálu a zaručují vysokou odolnost a snadnou údržbu. Dřevěné obložkové zárubně se od těch ocelových liší nejen svým estetickým vzhledem, ale i způsobem instalace. Obvykle se instalují až ve finální fázi stavby nebo rekonstrukce a díky snadné instalaci je můžete namontovat i vy sami. Pokud byste si však přáli to přenechat odborníkům, rádi vám s jejich instalací pomůžeme.

Obklad kovové zárubně - Nelíbí se vám u vašich dveří kovová zárubeň? Pokud chcete změnu, máme pro vás skvělé řešení - obklad ocelové zárubně. Úplně jednoduše sladíte staré zárubně s novými dveřmi a svému interiéru dodáte celkový moderní vzhled. Novou zárubeň dveří můžete nainstalovat bez bourání zdí a zásahu do interiéru bytu. Díky sladění s novými dveřmi tak můžete dosáhnout vysoký estetický dojem interiéru.

Stejně jako u dveří si musíme správně vybrat jestli požadujeme zárubeň levou nebo pravou. To se určuje podle závěsů (pantů). Pokud jsou závěsy na pravé straně, je zárubeň pravá, pokud na levé tak levá.